Wirus opryszczki - informacje

Wirus opryszczki należy do tej grupy zakażeń, które są bardzo powszechna na całym świecie. Wiele osób jest zakażonych tym wirusem, pomimo że o tym nie wie. Osoby takie nie miały nigdy objawów zakażenia. Kiedy dochodzi do uwidocznienia objawów? Otóż przyczynia się do tego obniżenie odporności organizmu, stres czy też uraz zwoju nerwowego. Ponadto ekspozycja na promieniowanie słoneczne również może wywołać infekcję wtórną, czyli wystąpienie objawów opryszczki.

Jak natomiast dochodzi do zakażenia opryszczką, czyli co powoduje wystąpienie infekcji pierwotnej? Otóż jak się okazuje dochodzi do tego przez bezpośredni kontakt z osobą, u której stwierdza się proces zapalny skóry lub błony śluzowej. Inną możliwością zakażenia jest kontakt z wydzielinami, które zawierają wirusy opryszczki. Do tego dochodzi poprzez kontakt z osoba chorą, lub też taką, która jest bezobjawowym nosicielem.

W przypadku obecności cząstek cząsteczek wirusa opryszczki w ślinie, dochodzi do przenoszenia choroby na osobą drugą. Jak się okazuje, wystarczy już siódma- dziesiąta doba od momentu zakażenia, aby wyizolować wirusa opryszczki ze śliny chorej osoby.Nieco więcej problemów sprawia wyizolowanie wirusa u niemowląt, które nie przekroczyły jeszcze szóstego miesiąca życia.Łatwiejsze jest natomiast dokonanie tego u dzieci od siódmego roku życia aż do czternastu lat. Z kolei już po czternastym roku życia znów trudniej wyizolować wirusa opryszczki.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z reaktywacją zakażenia latentnego, któremu towarzyszy brak objawów klinicznych, możemy natrafić na cząstki wirusa obecne w ślinie. Takie zjawisko poparte jest licznymi badaniami.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia wirusem opryszczki typu drugiego (HSV-2), zwiększa się wraz z wiekiem. Z czego wynika taki stan rzeczy? Otóż jak się okazuje jest to powiązane bardzo ściśle z zachowaniami seksualnymi. Jakie istnieją czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania? Do nich należy niewątpliwie wczesne rozpoczęcie kontaktów seksualnych, duża liczba partnerów, homoseksualizm. Ponadto wśród czynników sprzyjających wystąpienia opryszczki typu drugiego wymienia się także obecność innych chorób, które przenoszone są drogą płciową.

Istnieje szereg badań, które wskazują, iż do osób bardziej podatnych na zakażenie wirusem opryszczki typu drugiego, są kobiety. To właśnie one- częściej niż mężczyźni stają się ofiarami tego zakażenia.

Jak to wygląda w badaniach? Otóż prawdopodobieństwo przeniesienia infekcji z chorego mężczyzny na kobietę, jakie ma miejsce podczas jednorazowego kontaktu, wynosi nawet osiemdziesiąt procent.

Reaktywacja infekcji, której nie towarzyszą żadne objawy, z kolei którym towarzyszy obecność wirusa opryszczki typu 2 (HSV-2) w wydzielinach jest trzykrotnie częstsza w 3 do 6 mies. po infekcji pierwotnej w porównaniu z późniejszym okresem. Ostatnie lata wykazują na coraz bardziej rozpowszechnione zakażenia okolicy narządów moczowo- płciowych wywołane przez wirus opryszczki.