Przyczyny pojawienia się opryszczki

Opryszczka jest chorobą dość uciążliwą i bolesną. Do zakażenia tą chorobą dochodzi podczas kontaktu z inna osoba zakażoną. Wirus po dostaniu się do organizmu, początkowo ukrywa się w układzie nerwowym. Może tam przebywać nawet kilka lat. Atakuje dopiero wtedy gdy dopadnie nas choroba i nasz układ odpornościowy jest osłabiony. Dlatego też osoba zarażona może nie przejawiać objawów choroby pomimo to jest w stanie zainfekować inną.

Zakażenie następuje najczęściej przez pocałunek bądź podczas kontaktów seksualnych. Jednak opryszczką można zarazić się także w wiele innych sposobów. Wystarczy napić się z jednej butelki lub użyć tego samego ręcznika co osoba zainfekowana. Dlatego też najczęściej zarażeniu wirusem opryszczki ulegają dzieci. Trudno upilnować najmłodszych by podczas zabawy przestrzegały higieny. Atak opryszczki może być spowodowany wieloma chorobami m.in. : przeziębieniem, grypą, wysoka gorączką. Wirus może się także uaktywnić przez nadmierny stres, nieodpowiednią dietę, czy też długotrwały wysiłek. Również menstruacja ma wpływ na powstanie opryszczki. Należy pamiętać, że narażanie organizmu na działanie bardzo niskich lub wysokich temperatur może spowodować atak wirusa. Tylko jeden z wymienionych wyżej czynników potrafi wywołać opryszczkę, ponieważ w tym czasie nasz układ immunologiczny jest słaby i nie potrafi skutecznie obronić się przed kolejnym wirusem.

Za powstanie opryszczki odpowiedzialny jest Herpes Simplex virus, który występuje pod dwoma postaciami: HSV-1 oraz HSV-2. Pierwszy z nich zazwyczaj powoduje łagodne zakażenie, które jest czasami uciążliwe ale nie niebezpieczne. Zazwyczaj powoduje infekcję twarzy, jamy nosowo-gardłowej lub oka. Wirus ten w bardzo rzadkich przypadkach może rozprzestrzeniać się samorzutnie do mózgu. Wtedy to, taka infekcja może doprowadzić nawet do śmierci, jednak taka ewentualność zdarza się bardzo rzadko. Wirus HSV-2 zazwyczaj powoduje infekcję narządów płciowych, zakażenia centralnego układu nerwowego oraz wywołuje opryszczkę u noworodków.

Wirusy HSV-1 oraz HSV-2 mogą zostać przekazane dziecku podczas porodu. Jednak jeśli matka nie ma objawów opryszczki w czasie ciąży, a wirus pozostaje ukryty w układzie nerwowym, szanse zakażenia są minimalne. Natomiast występuje duże ryzyko zainfekowania gdy kobieta dostanie objawy po raz pierwszy w późnym okresie ciąży.