Leczenie opryszczki domowymi sposobami

Opryszczka staje się coraz częściej występującą dolegliwością wśród ludzi w różnym wieku. Ta zakaźna choroba wywoływana jest przez wirusy HSV1 oraz HSV2. Nie jest łatwo zwalczyć infekcję opryszczki, zwłaszcza, że wirus po wtargnięciu do ludzkiego organizmu może w nim przebywać przez długi czas w uśpionej postaci.

Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych domowych sposobów walki z opryszczką, dzięki którym dolegliwość ta nie będzie aż tak mocno utrudniać nam codziennego funkcjonowania. Jeśli więc nie chcesz sięgać po preparaty dostępne w aptekach, spróbuj zwalczyć opryszczkę za pomocą naturalnych i bezpiecznych środków.

Okłady z czosnku i cebuli

Kiedy zauważysz pierwsze oznaki opryszczki, warto sięgnąć po czosnek lub cebulę. To właśnie te dwa warzywa posiadają właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Jeśli tylko poczujesz pieczenie wokół ust, zapowiadające nadchodzącą opryszczkę, w obolałe miejsce przyłóż przekrojony ząbek czosnku. Czosnek nie może być jednak stary i wysuszony.

W leczeniu opryszczki dobrze sprawdza się także świeżo wyciśnięty sok z cebuli. Wystarczy starannie poszatkować cebulę, a następnie przysypać ją cukrem z dodatkiem odrobiny miodu. Wszystkie składniki należy umieścić w chłodnym i suchym miejscu. Po kilku godzinach miksturą możemy posmarować zaatakowaną przez wirus część wargi.

Aloes, rumianek i szałwia

Podobnie jak w wielu różnych dolegliwościach, również w przypadku opryszczki ulgę mogą nam przynieść zioła. W tym celu wystarczy zaparzyć niedużą ilość wody z dodatkiem rumianku, szałwii lub melisy. Zwilżony w naparze wacik przykładamy do zmienionej chorobowo powierzchni skóry.

Ze swoich leczniczych właściwości znany jest także aloes. Jeśli mamy w swoim domu tą cenną roślinę, wówczas z jej liści możemy przyrządzić tonik o działaniu antybakteryjnym i odkażającym. Wystarczy zmiksować liście aloesu z kilkoma łyżkami gorącej wody, a następnie przecedzić miksturę przez gazę. Aloes doskonale przyspiesza gojenie się ran, więc znacznie skróci czas leczenia opryszczki.